Každé mesto, dedina má svoju históriu a s ňou súvisí aj kultúra, ktorú si vytvárajú ľudia v jednotlivých historických obdobiach. V minulosti obec nemala kostol, faru, kultúrny dom a iba málotriednu školu. Pamiatky: Dominantou obce z hľadiska kultúrnych pamiatok je zvonica s krížom. Ďalej je to Zemianska kúria, postavila ju rodina Thúry.
V obci máme niekoľko sôch:
. socha sv. Vendelína vyrezávaná z dreva,
. socha sv. Urbana (ochrancu vinohradníkov),
túto dala postaviť rodina Bolečková.
Pred bývalým domom F. Kollára je socha Najsvätejšej Trojice, dal ju postaviť Ján Královič. Pri oslavách Medzinárodného družstevného dňa v r. 1969 bol odhalený pomník na nádvorí školského majetku organizátorom poľnohospodárskeho štrajku, ktorý bol organizovaný 13. decembra 1921.
Ľudové zvyky, obyčaje:
Z roku 1910 je zaujímavý záznam ako ľudia pochovávali zomrelé ženy. Oblečená bola do bieleho kroja a ten pozostával: biela sukňa, zástera s čipkami, rukávce, biely vyšívaný ručník a odevačka – dlhý závoj z tylu.
ľudová umelkyňa Salomena Vívodíková na tyl kreslila odzoby, ktoré sa potom vyšívali. Ďalší záznam hovorí o zábavách kde hrala harmonika, bolo to v strede dediny (bývalá Pekáreň) dnes je tam obchod Potraviny. Každú nedeľu vyhrávali cigáni, tancovalo sa, schádzala sa celá dedina. Cigáni (muzikanti) boli zo Zemianskych Sadov menovite: Teodor K u z m a , Š t e f a n Polák, .Jozef Bihári, Klement Kuzma, Dani. Jozef, Polák Ján.
Zvyky a obyčaje pretrvávali najmä v čase Vianoc, veľkonočných sviatkov, stavanie májov. Potom v zime je to vyšívanie a pletenie ihlicami. Taktiež pretrváva zvyk dodnes, že ženy sa stretávajú na páračkách peria v zimných mesiacoch.
Kultúrny dom. Významným dňom pre obec bol 18. október 1959, bolo to na .Hody., slávnostné otvorenie novopostaveného kultúrneho domu, tu sa premietali filmy (aj 3x týždenne). V novej budove boli umiestnené kancelárie MNV, zasadačka, sobášna sieň, ľudová knižnica. Od r. 1960 aj miestny rozhlas. Na vybudovaní kultúrneho domu má veľkú zásluhu p. Viliam Bernáth, tajomník MNV. V KD bolo sídlo Osvetovej besedy, správcom bol p. J. Ujváry.
Knižnica mala rôzne názvy bola súčasťou OB neskôr MKS. Knižnicu viedla v r. 1976-1991 p. Jana Pavlíková. V 60 tych rokoch knižnica eviduje počet 587 zväzkov, za rok ´´2004 knižničný fond v Zemianskych Sadoch narástol na 5 918 kníh, údaj svedčí, že knižničný fond v obci sa neustále zveľaďuje a slúži na vzdelanie pre deti, mládež aj dospelých.
Od 1.1.1994 knižnicu vedie p. Mgr. Štefánia Vašková, učiteľka ZŠ.
Aktív pre občianske záležitosti organizoval :
rozlúčky so zosnulými občanmi,
uvítanie detí do života,
slávnostné odovzdávanie občianskych preukazov
Oslavy medzinárodného družstevného dňa sa stali tradíciou s bohatým kultúrnym programom v sále kultúrneho domu, často vystupovali aj profesionálni umelci z Bratislavy (Ivan Krajíček, Tatiana Hubinská, Zdenek Sychra a iní).
Divadelníci: Dedinské divadlo v obci sa prezentovalo v r. 1956-1957 divadelnými hrami .Kristínka, Nový život a Jožko Púčik a jeho kariera. pod vedením p. Hedvigy Kollárovej, učiteľky miestnej rodáčky. V r. 1975 divadelníci (ochotníci) sa predstavili hrou.
Keď kvitnú lipy.. Hru nacvičili manželia Svitičoví, učitelia POU, so svojimi žiakmi. V hre sa využili doterajšie kulisy, ktoré boli zakúpené pri otvorení kultúrneho domu.
Žiaci POU s predstavením vystúpili v blízkom a vzdialenom okolí. (Jalšové, Horná Kráľová).
V roku 1997 vystúpili mládežníci zo Zemianskych Sadov s divadelným predstavením:
.Svetlo svetu dnes nastalo…., vystúpili aj v Pate. Hlavní organizátori tohto významného podujatia boli M. Čapkovič a J. Sedláčková s 23 amatérskymi hercami.
Spoločenské organizácie:
MO ČSČK v začiatkoch mala 108 členov, štyria členovia sú držiteľmi zlatej Jánského plakety Vladimír Polák, Justína Vallová, Vítezoslava Cicáková, Jozef Kurinec.
V súčasnosti organizácia nie je, organizuje však BDDK (bezpríspevkové dobrovoľné darcovstvo krvi). Veľmi úspešne získava darcov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú organizovaných odberov. Túto záslužnú prácu viedla p. Siegrid Košťálová, teraz v organizovaní BDDK pokračuje p. Marta Súkenníková. SZ. (Slovenský zväz žien) organizoval besedy, prednášky, výstavy, zájazdy pre deti. V r. 1964 vznikol Spolok chovateľov drobných hospodárskych zvierat.
Zakladateľ p. Gabriel Bolla.
Od roku 1965-1987 pracuje v obci MO-SZCH (Slovenský zväz chovateľov), predseda p. G. Bolla, odmenený viacerými vyznamenaniami napr. .Vzorný chovateľ., Pamätná plaketa I. stupňa (zlatá). Za dobrú prácu v ZO-SZCH odmenený aj tajomník p. J. Dobšovič .Vzorný chovateľ., Pamätná plaketa III.stupňa.. Menovaný bol odmenený aj za prácu v OVSZCH.
Od septembra 2003 pracuje v obci SZZP (Slovenský zväz zdravotne postihnutých). Má 132 členov.
. organizácia pomáha riešiť sociálne pomery zdravotne postihnutých,
. zabezpečuje liečebné pobyty.
Spevácka skupina:
Od roku 1984 pracuje Spevácky zbor dôchodkýň, vystupuje sporadicky. Významnou udalosťou bolo jej 15. výročie založenia. Pri tejto príležitosti si Spevácka krojovaná skupina zvolila pomenovanie Krojovanka, na oslavách vystupovali spevácke skupiny z okolitých dedín.
Náš súbor uviedol pásmo:
.Sedliacka žatva na dedine.
Z histórie: pri založení v r. 1984 mala 6 žien, zakladali ju p. H. Sokolová t.č. pracovníčka MKS, p. Vojtechová t.č. učiteľka miestnej ZŠ, teraz pracuje na ZŠ v Šintave. Pri zrode bola a do dnešných dní je p. Alžbeta Majerníková, speváčka. Je dušou súboru, zbiera ľudové piesne a tradície. Od r. 1987 pracuje v skupine 13 členov. So súborom spolupracuje už 8 rokov p. C. Košťálová, uvádza ich program a v súčasnosti je aj speváčkou súboru.
Súčasnosť: Oporou speváckej skupiny Krojovanka je Ing. Roman Súkeník, starosta obce, ktorý ju všemožne podporuje.
Akcie: Spevom spestrujú miestne akcie:
Fašiangové posedenie dôchodcov posedenie pri vatre
účinkujú pri cirkevných obradoch v našej obci na výročiach, spoločenských udalostiach pri poslednej rozlúčke našich občanov sú pozývaní aj partnerskými súbormi zo susedných obcí. Vystupovali v Pustých Sadoch, Pate, Šoporni, Sládkovičove, Šali, Galante, Košútoch, D. Dubovom, D. Krupej, H.
Krupej, Piešťanoch, Banskej Bystrici, atď.
Úspechy: v r. 2005 sa zúčastnili na .Prehliadke ľudových súborov. v rámci okresu kde obsadili 1. miesto. Na krajskej súťaži .Nositelia tradícií. dedinských folklórnych skupín v Piešťanoch, získali 2. miesto.
Záver: Ich nadšenie a elán, ktorým šíria ľudové piesne a zvyky, možno vyjadriť slovami:
Duch národa žije v piesni a s ňou sa vznáša k výšinám, kto tej piesni cestu kliesni, sláva mu, nech dlho žije nám!.
Počnúc rokom 1994 obecný úrad organizuje rôzne akcie kultúrneho charakteru.
Organizátormi sú starosta obce Ing. Roman Súkeník a p. Angela Žáková, pracovníčka OcÚ Zemianske Sady.
Niektoré akcie sa stali tradíciou:
– zájazdy do divadla (Nitra, Bratislava)
– degustácia vín
– maškarný ples pre deti
– diskotéka pre deti (MDD)
– obecný ples (poriadal sa 6x)
– Mariášové turnaje poriadané v obci s regionálnou účasťou o .Pohár starostu obce.
– MISS Zemianske Sady
– Fašiangové posedenie dôchodcov, kde vystupuje dychová hudba Vinohradčanka so svojim programom .Pochovávanie basy..
– Stretnutie s Mikulášom je zaujímavá akcia nielen pre deti ale aj dospelých, rozdávanie darčekov Mikulášom a jeho sprievodom čerti, anjeli na koči s koňom, v súčasnosti ho vymenil .Santa mobil..
– krásne vystúpenie v rámci MDD – súrodenci Jendruchovci.
– b e s e d y s o s p i s o v a t e ľ m i : P.Andru.ka, D.Hevier, R. Čižmárik.
– zájazdy na kúpalisko rodičov s deťmi,
– kurz spoločenského tanca,
– kurzy varenia, šitia
– výstava vianočného pečiva s receptami
V obci aktívne vystupoval 10 členný spevácky zbor PRAMEÑ
– prezentoval sa pri občianskych obradoch OcÚ
– na cirkevných podujatiach v kostole, viedla ho J. Sedláčková
– v obci opakovane vystupovala Gala-tanečná skupina z Bratislavy
– prebehla medzi poslancami OZ oboch družobných obcí, neskôr Základnú školu v Lukove a obec navštívili p. učiteľky miestnej Z..
– OcÚ organizuje aj rodinné výročia a uvítania detí do života:
– 100 rokov p. Jozefa Kotúčka (na posedení dôchodcov)
– Zlatá svadba Jozefa a Emílie Táčovských, Františka a Bernardíny Račkovičových OcÚ poriadal zájazdy pre dôchodcov s návštevou múzea, zámku, kúpanie sa v Rajeckých Tepliciach v k ú p e l n o m d o m e APHRODITE, jednodňové ale aj týždenné pobyty pre dôchodcov a členov SZZP. Relaxačno-kúpelný pobyt v Rajeckých Tepliciach v r. 2006 2x v roku (apríl a september).