KRÍŽ PRI ŠINTAVSKOM HÁJI – HISTÓRIA A OBNOVA
Krátka história kríža
Za Žľabinou v chotári Hrušov, kúsok od Šintavského hája sa nachádza agátový porast a v ňom stojí drevený kríž. Nie je známe, odkedy tam je. Niektoré pramene hovoria, že kríž na tomto mieste stál už pred 200 rokmi. Toto miesto slúžilo na odpočinok pre pútnikov, ktorí smerovali na známe pútnické miesto Svätá Chrasť pri obci Vinohrady nad Váhom. Oddych, občerstvenie a modlitby im spríjemňovali vysadené lipky a lavička. Keď si pútnici oddýchli, putovali ďalej na hlavnú cestu, pri Jágerni (horárni) počkali na kňazov z obce Dvorníky a ostatných pútnikov prichádzajúcich z rôznych strán. Spoločne potom pokračovali do svojho cieľa.
Kríž bol počas svojej existencie viac krát obnovený. Posledná obnova sa uskutočnila v roku 1968. Iniciátormi obnovy boli dedko Pavol Táčovský a Ján Lukáč, ktorý okresal drevo. Kríž pripravili na dvore Gejzu Ziga a osadený bol v tajnosti. Dvorníčan Ščasný pripevnil na kríž podobizeň Ježiša Krista, ktorá bola namaľovaná na plechu. Tá bola neskôr poškodená streľbou.
V okolí kríža bolo kedysi veľa hajlochov a vysadené vinice. Pomedzi ne si obyvatelia v riadkoch sadili zemiaky, repu, fazuľu a iné plodiny. Veriaci sa pri ňom často pristavili, uctili si ho kvetmi, zapálili sviečku a pomodlili sa. Tento zvyk pretrváva v menšej miere až dodnes.
Pôsobenie času a poveternostných podmienok zapríčinili to, že kríž si opäť vyžiadal generálnu opravu. Iniciátormi opravy boli Ján Krajný a Róbert Sobotovič, ku ktorým sa pripojil náš známy ľudový rezbár Ján Súkenník. Dva kusy guľatiny, ktoré obec získala od lesníka zo Stavného hája, dal na gáter (pílu), ohobľoval, nafarbil a zostrojil nový kríž vysoký 4 metre. Osadený je na mieste pôvodného kríža. Železnú konštrukciu na upevnenie zhotovil Michal Vivodík.
Priebeh obnovy v roku 2020
- V dňoch 18. a 19. septembra 2020 sa zrealizovali zemné práce – betónovanie a príprava na osadenie kríža. Práce urobili starosta obce Roman Súkenník a poslanci Obecného zastupiteľstva Jozef Ščasný, Štefan Šípka a František Forro. Mechanizmy a materiál na betónovanie poskytol Patrik Ščasný.
- Dňa 9. októbra 2020 kríž osadili Ján Súkenník, Miroslav Minárik a Štefan Šípka.
- Dňa 28. októbra 2020 namontovali na kríž korpus Ježiša Krista starosta obce Roman Súkenník a zástupca starostu obce Jozef Ščasný.
V hornej časti kríža pod medenou strieškou je uložená Pamätná listina, ktorá budúcim generáciám pripomenie obnovu kríža z roku 2020. Vysvätenie kríža sa zatiaľ vzhľadom na pandémiu ochorenia COVID-19 neuskutočnilo.
Zdroj: rozprávanie Ing. Jozefa Kotúčeka a Jána Krajného.
Históriu spracovala: Mgr. Zuzana Svitičová, kronikárka obce Zemianske Sady
Text pamätnej listiny
V roku pána 2020 v 7. roku pontifikátu pápeža Františka I., v 7. roku pontifikátu arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Mons. Jána Oroscha, v 3. roku spravovania našej farnosti v Dvorníkoch n. Váhom (Zemianske Sady sú ich filiálkou) Vdp. PhDr. Róberta Ťapušíka a 26. roku starostovania Ing. Romana Súkeníka bol na podnet občana Zemianskych Sadov Jána Krajného zhotovený a osadený nový kríž v lokalite Krížne cesty v smere na Dubník.
Kríž zhotovil svojpomocne bez nároku na odmenu náš občan Ján Súkenník, známy ako ľudový rezbár za pomoci Stanislava Trnovca, Jozefa Ščasného, Štefana Šípku, Miroslava Minárika, Michala Vivodíka, Miroslava Súkenníka, Emílie Súkenníkovej a Romana Súkeníka.
Kríž osadili: Roman Súkeník, starosta obce s poslancami Obecného zastupiteľstva Jozefom Ščasným, Štefanom Šípkom, Františkom Forrom a za pomoci Patrika Ščasného.
Kresťan začína svoj deň, svoje modlitby a každú svoju činnosť znakom kríža „V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen“.
Kríž posvätil: Vdp. PhDr. Róbert Ťapušík.
Pamätnú listinu zapísala Mgr. Zuzana Svitičová, obecná kronikárka
Fotogaléria
Autori fotografií: Roman Súkeník, Štefan Šípka, Milan Hutera
Počet fotografií: 40